GKSstart

W 2005 roku powolany został do życia Społeczny Komitet na rzecz budowy bieżni lekkoatletycznej w Długołęce. Komitet zabiegał o tą inwestycję i zorganizował I Piknik Lekkoatletyczny w Długołęce. W roku 2006 przekształcił się w Stowarzyszenie na rzecz rozwoju kultury fizycznej wśród dzieci i mlodzieży w Gminie Długołęka „START”.  Stowarzyszenie START corocznie kontynuowało organizację Pikników Lekkoatletycznych wskazując jednoczesnie potrzebę budowy obiektu lekkoatletycznego. Efekt nastąpił od 9 latach – rok 2014 to oddanie do użytku 200 metrowego stadionu lekkoatletycznego w ramach programu Dolny Śląsk dla Królowej Sportu. Na kilka miesięcy przed otwarciem stadionu (październik 2014) formalnie zarejestrowane zostało Stowarzyszenie Sportowe o nazwie Gminny Klub Sportowy START Długołęka, w skrócie GKS START Długołęka. Pierwszy nabór odbył się we wrześniu 2014 roku, a spotkanie z przyszłymi zawodnikami w budynku GOK Długołęka. Pierwsze treningi – również wrzesień 2014 w parku Szczodre. W dniu otwarcia stadionu – 14 paździiernik 2014  – odbył  się pierwszy trening na stadionie. Stadion nie posiadał oświetlenia, ani szatni. Oświetlenie generował stary Renault Kangoo, który jednocześnie słuzył jako szatnia – przez kolejne 2 lata. Z czasem stadion wyposażono w reflektory i powstał budynek szatni. Pierwszą licencję PZLA klub otrzymał na sezon 2015. Pierwsze starty zawodników klubu odbyły się w styczniu 2015. Obecnie w klubie jest około 200 zawodników w sekcji lekkoatletycznej  (LA) i 20 w sekcji sportów walki (SW), 7 trenerów LA i 1 SW. Klub od 3 lat otrzymuje nagrody Marszałka Dolnego Śląska za osiągnięcia sportowe, uczestniczy w programach Ministerstwa Sportu i PZLA – „Lekkoatletyka dla Każdego” oraz został wytypowany jako tzw. Ośrodek Szkolenia Ukierunkowanego w gronie około 70  klubów lekkoatletycznych w Polsce. Jako członek Ludowych Zespołów Sportowych LZS również od kilku lat jesteśmy nagradzani przez tą instytucję. W ciągu 8 lat klub doczekał się dwóch wychowanków, którzy z Orłem na piersi  walczyli na stadionach w Europie, Afryce i Ameryce Południowej jako Reprezentanci Polski. Klub organizuje coroczne Pikniki Lekkoatletyczne mające charakter Otwartych Mistrzostw Powiatu Wrocławskiego w lekkoatletyce dzieci. Klub aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej poprzez działania charytatywne/biegowe: 2020  – 100kmPOMOCY, 2021  – 24godzinyPOMOCY, 2022 – 1003km pomocy z Długołęki do Kijowa. W pierwszych dniach marca 2022 na stadionie lekkoatletycznym w Długołęce działacze i sympatycy klubu  oraz zawodnicy uruchomili Punkt Pomocy dla uchodzców z Ukrainy, który działał od 4 marca do 1 sierpnia 2022, udzielając pomocy ponad 300 rodzinom, które przybyły do Gminy Długołęka oraz Psiego Pola. Klub działa na płaszczyźnie sportowej, ale od zawsze przyświeca nam idea, że sport to kuźnia charakterów młodych ludzi i bezcenna lekcja pracowitości,  odpowiedzialności i nauka przełamywania własnych ograniczeń.